betonowe ogrodzenia prześcieradło len

Przez dziesiątki lat taśma filmowa stanowiła podstawę przemysłu filmowego – była wręcz jego symbolem. Rozwój nowych technologii sprawił jednak, że wkrótce może ona trafić do muzeów historii kina.

Pierwszą wytwórnią, która zdecydowała się na zaprzestanie wykorzystywania tradycyjnej taśmy 35 milimetrów jest Paramount Pictures. Taka zmiana technologiczna w zakresie produkcji filmowej była nieunikniona.

W dużej mierze związana jest ona w cyfryzacją kin, które nie potrzebują już taśmy filmowej, aby odtworzyć film. Takich miejsca w Stanach Zjednoczonych stanowią już 92% wszystkich kin.

To właśnie dlatego Paramount decyduje się na rezygnację z filmowej taśmy. Pomimo sentymentu przemysłowi filmowemu zależy na cyfryzacji produkcji filmowej.

Taka forma dystrybucji – czyli na dyskach lub za pomocą przekazu satelitarnego – jest o wiele tańsza niż rozprowadzanie taśm. Taśmy filmowe z pewnością jednak nie znikną całkowicie z przemysłu filmowego.

Prawdopodobnym jest jednak, że staną się one w pewnym stopniu towarem luksusowym, a filmy na nich dystrybuowane będą stanowić obiekt pożądania koneserów filmu.